Centenary Alumni Association Awards

Annually, the Association is proud to honor members of our alumni community at the Alumni Awards Banquet during Homecoming. The awards include:

  • Alumni Hall of Fame
  • Young Alumni Leadership (40 years of age or younger)
  • Athletic Hall of Fame
  • Alumni Loyalty Award (selected by the President of the College & the Director of Alumni Relations)
  • Honorary Alumnus (loyal friends of the College)
  • Bentley Sloane Award (CLC/Church Careers alumni award) - Nomination Form

Click here to Nominate fellow alumni & friends.

Past Alumni Award Recipients

Alumni Hall of Fame

  • 1966 – Mr. Paul M. Brown *
  • 1967 – Mr. G. W. James *
  • 1968 – Mr. Edwin F. Whited *
  • 1969 – Mr. James Serra *
  • 1970 – Mr. Algur Meadows*
  • 1971 – Dr. Virginia Carlton *
  • 1972 – Judge Chris Barnette*
  • 1973 – Mrs. Virginia Shehee
  • 1974 – Mr. R. Z. Beidenharn*
  • 1975 – Dr. D. L. Dykes*
  • 1976 – Mr. John B. Atkins, Jr.*
  • 1977 – Dr. B.C. Taylor*
  • 1978 – Dr. Charles T. Beaird*
  • 1979 – Mr. Charles Ellis Brown
  • 1980 – Mr. A. Harvey Broyles*
  • 1981 – Mr. H. Blume Johnson*
  • 1982 – Mr. Austin G. Robertson, Sr.*
  • 1983 – Mr. Harry Balcom*
  • 1984 – Dr. R. Leonard Cooke* & Mr. Cecil E. Ramey*
  • 1985 – Mr. Sam B. Grayson*
  • 1986 – Dr. R. Bentley Sloane*
  • 1987 – Mr. Richard L. Ray*
  • 1988 – Dr. Webb Pomeroy*
  • 1989 – Mr. Sam Peters*
  • 1990 – Mr. Marlin Drake*
  • 1991 – Mr. James N. Patterson*
  • 1992 – Judge John Dixon*
  • 1993 – Dr. John A. Hendrick, Jr.*
  • 1994 – Mr. James F. Dean*
  • 1995 – Dr. W. Juan Watkins
  • 1996 – Mr. William E. Bradford
  • 1997 – Dr. Walter Colquitt*
  • 1998 – Dr. Bettina Hilman
  • 1999 – Mr. Robert L. Goodwin* & Dr. Beverly Turner Lynds
  • 2000 – Mr. Edwin C. Harbuck*
  • 2001 – Mr. William G. Anderson
  • 2002 – Mr. Taylor F. Moore
  • 2003 – Dr. Paul Michael Mann
  • 2004 – Dr. Leonard Riggs
  • 2005 – Dr. Charles Knight
  • 2006 – Mr. Hal E. Sutton
  • 2007 – Dr. Will K. Andress
  • 2008 – Mr. Austin G. Robertson, Jr.
  • 2009 – Judge Eugene Bryson, Jr.
  • 2010 – Lt. General John Spencer Hardy
  • 2011 – Rev. William E. “Wishy” Nolan
  • 2012 - Mrs. Nancy Boone Word

(displayed in the Hall of Fame Room of Bynum Commons)

Athletic Hall of Fame

  • 1987 – Jake L. Hanna* & Connie Mack Rea
  • 1988 – Paul “Hoss: Geisler* & Robert Parish
  • 1989 – Conway Baker * Cecil Upshaw*
  • 1990 – Robert “Cal” Hubbard* & Tom Kerwin
  • 1991 – Files “Dutch” Binion* & Hal Sutton
  • 1992 – Kathy Johnson & Raymond “Buddy” Parker*
  • 1993 – Harold “Shorty” Oslin* & Manning Smith*
  • 1994 – Orvis U. Sigler
  • 1995 – Walter “Cowboy” Hohmann*
  • 1996 – Lauren Cotter Wilson, F. H “Buss” Delaney*, Vannie Edwards, & Willie Jackson
  • 1997 – Mike McCarthy, Kathy Nester Bolton, James “Cotton” Barnes ‘41*, Cherokee Rhone, Lenny Fant*, & Eddie “Touchdown” Townsen*
  • 1998 – Mitch Ashmore, Jill Brown Hirsch, Larry Little, Albet “Bobo” Thomas, & Bob Wright
  • 1999 – Ken Babcock, Winfred Bynum*, Bo McMillin*, John Montelepre, Tommy Poole, Melvin Russell, Peyton Shehee*, & Riley Wallace
  • 2000 – Margo Todd Evans, James Farrar, & Jimmy Harrison*
  • 2001 – Carrie Flemmer, Mike Collier, & Barry McLeod
  • 2002 – Valerie Harrison Woolbert, Larry Robinson, & Keith Wilhite
  • 2003 – Nate Bland, Beth Johnson Graziadio, Curtis Partain, & Andy Shehee
  • 2004 – Bill Causey, Sr.*, Barrie Haynie, Beth Bain Lamkin, Richard Plant, Andy Watson, & the 1984 Gymnastics Team
  • 2005 – Patrick Greer, Bob Griffin, Leon Johnson, Kristy Risner-Conrad, & Zebber Satcher-Jackson
  • 2009 – J. Howard Hooper
  • 2011 – Kimberly Bolin, Glenn Evans, & Hebert “Flight Time” Lang
  • 2012 - Shelley Marusak Greenlee

(displayed in the Gold Dome)

Alumni Loyalty Award

  • 1994 – Mrs. Marilee Harter*
  • 1996 – Mr. Leonard Riggs, Sr.*
  • 1997 – Mr. Peyton Shehee*
  • 1998 – Mrs. Katherine Cheesman
  • 2000 – Mr. Camp* and Mrs. Carolyn* Flournoy
  • 2001 – Dr. William and Mrs. Jean Entrikin Harwell
  • 2002 – Mr. James and Mrs. Jean Goins
  • 2003 – Mrs. Mitzi Lowe Perry
  • 2004 – Mrs. Del Harbuck
  • 2005 – Mrs. Bonnie Watkins
  • 2006 – Honorable Gene and Mrs. Charlotte Bryson
  • 2007 – Dr. Wayne Hanson
  • 2008 – Mr. Tom and Mrs. Jane Ellis
  • 2009 – Mr. Hoyt D. Bain
  • 2010 – Mrs. Jane Hutchinson James
  • 2011 – Mr. Harbin D. Boddie
  • 2012 - Miss Charlotte E. Webb

(displayed in the lobby of Hamilton Hall)

Honorary Alumni

  • 1968 – Mr. Bonneau Peters* * Mr. Charlton Lyons, Sr.*
  • 1969 – Dr. David Kimball*, Mr. A.C. “Cheesy” Voran*, Mr. D. P. Hamilton*
  • 1970 – Mrs. G. M. Anderson*, Mrs. Joe J. Mickle*, Mr. George D. Nelson, Sr.*
  • 1971 – Dr. Mary Warters*
  • 1972 – Mrs. L. B. Kilpatrick*
  • 1974 – Mr. Maurie Wayne*
  • 1975 – Mrs. Paul M. Brown*
  • 1976 – Mr. Leo Vanderkuy*
  • 1977 – Mrs. Bryant Davidson*
  • 1978 – Mr. Albert Sklar*, Mrs. Betty McKnight Speairs, Dr. Ted Kauss
  • 1979 – Mrs. Ed Hurley*
  • 1980 – Mr. Nicholas H. Wheless, Jr.
  • 1981 – Mr. Howard Sutton & Mr. Ray Morris*
  • 1982 – Mr. Don Duggan*
  • 1983 – Mrs. Anita Mary Steinau* & Mr. Fariebee P. Self*
  • 1984 – Mr. G. W. James, Jr.
  • 1985 – Mrs. Virginia Laskey*
  • 1986 – Mrs. Bea White*, Mrs. Cornelia Brown*, & Mrs. Doris Box
  • 1987 – Lt. General Kenneth Peel, Jr.*
  • 1988 – Mrs. Minnie Sue Entrikin*, Dr. Donald A. Webb, & Mrs. Renee’ Mowbray Webb
  • 1989 – Mr. Norman Kinsey*
  • 1990 – Dr. Earle Labor
  • 1991 – Dr. Dorothy Bird Gwin
  • 1992 – Mrs. Sandra B. Wiener, Mr. J. Hugh Watson, & Mr. Herman Williamson, Jr.*
  • 1993 – Mrs. Edward J. Crawford*
  • 1994 – Mr. O. Delton Harrison, Jr. & Mr. Bob Buseick
  • 1995 – Mrs. Levail Stewart & Ms. Bess Hudgings*
  • 1996 – Dr. Lee Morgan
  • 1998 – Honorable Carl Stewart & Mr. Fletcher Thorne-Thomsen
  • 1999 – Honorable Joe D. Waggonner, Jr.*
  • 2000 – Mr. Roy Hurley
  • 2001 – Mrs. Martha Ann Moore*
  • 2002 – Mr. Edward Crawford, III & Mrs. Miriam Sklar*
  • 2003 – Mrs. Pat Hendrick*
  • 2004 – Mr. William* & Mrs. Ruth Atkins
  • 2005 – Mrs. Gretchen Crow
  • 2006 – Dr. Rosemary Seidler & Dr. Brad McPherson
  • 2007 – Mrs. Peggy Burkenroad Selber
  • 2008 – Dr. Kenneth L. Schwab
  • 2009 – Dr. Ann B. Dobie
  • 2010 – Dr. Victoria A. LeFevers & Ms. Carolyn Querbes Nelson

Young Alumni Leadership Award

  • 2007 – Ms. Angie L. White
  • 2008 – Ms. Lara Moffat
  • 2009 – Ms. Susanna Miller
  • 2010 – Mr. Denis Poljak
  • 2011 – Mrs. Beth Bonner DeVille
  • 2012 - Mrs. Lindsay Holman Atkins
Share |