(April 14, 2011)

Contact: Rick DelaHaya, Centenary News Services, 318.869.5073

Centenary College recognizes outstanding students during Honors Convocation

SHREVEPORT, La. (Centenary News Service) — Centenary College recognized outstanding students during its annual Honors Convocation Thursday, April 14, in Brown Memorial Chapel. Honorees included recipients of academic department awards as well as those named to honor societies and those receiving campus awards.

Honors included academic and all-campus awards; memberships into honor societies recognizing leadership, scholarship and service; the Maroon Jackets, the official hosts of the college; Centenary Pacesetters, individuals who are recognized as setting the pace on the campus; Presidential awards; Student Government awards and the awarding of the annual Centenary Lady and Gent.

Honorees include:

ACADEMIC

Biology

AED Outstanding Contributions Award Jonathan Carrere
Bettina C. Hillman Award for Academic Excellence Jonathan Carrere

Chemistry

CRC Award in General Chemistry Fortunato Padua
Chemistry Academic Award Kathryn Craigo
Outstanding Achievement in Inorganic Chemistry Kathryn Craigo
Outstanding Achievement in Organic Chemistry Paul Eugene

Choir

A.J. and Nona Trigg Hodges Choir Spirit Award Amanda Hock, Cameron Hughes
A. C. "Cheesy" Voran Award Lucy Fliegel
Shannon Brown Award Timothy Magill
Director's Award Christine Cummings

Christian Leadership Center

Christian Leadership Center Seniors Award Maggie Aultman
D. L. Dykes Founder Award for Excellence in Field Education Taylor Gilmour, Kendall Hughes
James Sears Award for Outstanding Contribution to Christian Leadership Center Community Austin Rinehart

Dance

Escaped Images Dance Scholarship Rachel Elaine Harper

Education

Hallquist Elementary Education Award Whitney Nusser
Vroonland Secondary Education Award Emily McManus

English

M.T. Brewerton Award for English Anna Medica, Austin Price
Zeak Monroe Buckner Creative Writing Award Anna Medica
Thomas E. Horton & Stephen Victory Scholarship Maddison Gilcrease
Audrey M. Smith Endowed Poetry Award Costas Dafnis

FYE

First Year Experience Outstanding Paper Award Stephen Garrett Whipple

Frost School of Business

Top Economics Major Award Noah O'Dell
Frost School of Business Leadership Award Michael Hiller
Top Finance Major Award Zachary Farrar
Top Business Major Award Riley Adams
Top Accounting Major Award Mallory McConnell
Woodrow W. Pate Economics Award Drew Burnham
Frost School of Business Leadership Award Michael Hiller
Frost School of Business Faculty Award Lyndsay A. Bertrand
Sigma Beta Delta Thomas Eugene Keys III, Melody Taylor Smith

Geology

Estwing Award Justin Kraft
Austin Sartin Award Trevor Stine

German

Herr Johnson Watts Award Malari Coburn

Health and Physical Education

Dr. James C. Farrar Award in Health and Physical Education Alli Shepperd
Dr. David L. Bedard Health and Exercise Science Award Tamara Mayer
Dr. Victoria LeFevers Health and Exercise Science Pre-Allied Health Award Lauren Kloepfer

History and Political Science

Chris T. and Sue C. Barnette Memorial Award Zac Cowsert
Colonial Dames of America, Chapter 6 — Outstanding American History Student Award Emily McManus
M. T. Brewerton Award for History Linda Byrd
Weems, Schimpf, Gilsoul, Haines & Carmouche Pre-Law Award Drew Burnham
Excellence in Political Science Award Linda Byrd
Katherine Slaikeu Nolan Historical Research Award Kelly Dunnigan
Pi Sigma Alpha Linda Byrd, Jordan Ring
Phi Alpha Theta Jonathan Carrere, Marci McMahen, Sarah Sihvonen, Thomas Wartelle

Mathematics

Virginia Carlton Mathematics Award Bonnie Bernard
Minnie Hall Brown and Willey Bush Brown Jr. Award Alexandra Larsen
John A. Hardin Award William Leonard

Music

Shirley Hawn Endowed Music Scholarship Camryn Miller
Frank Carroll Memorial Endowed Scholarship Timothy Magill
Outstanding Senior Music Major Award Christine Linschoten
Sigma Alpha Iota Scholastic Award Jennifer DeLancy
Sigma Alpha Iota College Honor Award Christine Cummings

Natural Science

Poppy K. Moon Endowed Award Reem Abo-Zahrah

Philosophy

L. Hughes Cox Endowed Scholarship Jacquelyn Batson

Physics

Jeffrey Trahan Physics Award Michael Reeks

Psychology

Vroonland Psychology Award Renee Do
Outstanding Graduate in Psychology David Micinski

Religious Studies

Dean R. E. Smith Religious Studies Award Jacquelyn Batson

Theatre

Rob Laha Memorial Award for Excellence in Theater Amanda Spangler

CAMPUS AWARDS

Athletics

Athletic Achievement Award Zachary Farrar, Catharine Depew

CAB

CAB General Board Member of the Year Tara Watson
CAB Executive Council Member of the Year Charles Madden

Chaplain's Office

John M. Warren Award Michael Schwandt
Thomas A. Pitt Memorial Award Krista McKinney

Financial Aid

Northern Louisiana Mensa Award Rachel Harper

Intercultural Engagement

International Outreach Award Natasha Draganic Lavor, Dragan Hinic

Maroon Jackets

Ray Williams Honorary Maroon Jacket Award Michael Hiller
Faculty-Staff Honorary Maroon Jacket Dr. Cynthia Brame
Joy Jeffers Award Ryan Sparks
Maroon Jackets 2011-2012 Randall White, Mary Guerrant, Caitlin Neese, Laura Neville, Mellyn Baker, Megan Webber, Amy Schimschock, Reem Abo-Zahrah, Kayla Tibaldo, Macy Stockton, Leah Dark, Drew Burnham, Ashley Lynch, Aurora Owen, Laura Immenschuh, Taylor Gilmour, Jessica Hunter, Nicole Couch, Anthony LeBlanc

Nan Christian

Nan Christian Award Laura Immenschuh

Pacesetters

Christopher Lavan, Scott Chirhart, Kendall Hughes, Reem Abo-Zahrah, Megan Webber, Macy Stockton, Charles Madden, Clayton Mills, John Ashley, Ashley Lynch, Brittany Young, Matthew Blanchard, Laura Immenschuh, Michael Hiller, Aimee Spooner, Nathan Yacovissi, Taylor Gilmour, Krista McKinney, Kristin DiGioia, Anna Andreen, Joshua Atkins, Wesley Carlisle

Presidential

Verba J. Schwab Memorial Endowed Leadership Award Kayla Klaus
Ellis H. Brown Leadership Award John Ashley, Lauren Kloepfer

Residence Life

Resident Assistant of the Year Krista McKinney

Service Learning

Centenary College Student Service Award Costas Dafnis

Student Life

Outstanding Contributions to Student Life Katherine Shamburger, Matt Blanchard, John Ashley, Wesley Carlisle, Clay Mills, Marci McMahen

SGA

SGA Bullet Award Lauren Kloepher
Centenary Lady Kristin DiGioia,
Centenary Gent Clay Mills, John Ashley
SGA Executive Council-elect
President Drew Burnham
Executive Vice President Kendall Hughes
Vice President of Procedure Charles Madden
Treasurer Madeline Fechter
Share |