(April 11, 2014)

Centenary recognizes outstanding students during Honors Convocation

SHREVEPORT, LA — Centenary College recognized outstanding students during its annual Honors Convocation Thursday, April 10, in Brown Memorial Chapel. Honorees included recipients of academic department and campus awards as well as those named to honor societies.

Award
Lea Hair, President David Rowe, Greg Ewing, and Kaitlyn Frantz pose for a picture following the ceremony

ACADEMIC

Alpha Chi

Alpha Chi National Honor Society Lauren Beurlot , Brooke Bahlinger , Ashley McHugh, Luke White, Katherine Pitts, Adam Stephens, Emilie Harmeyer, and Alexandra Ross

Biology

AED Outstanding Contributions Award Lindsey Fileccia
Bettina C. Hillman Award for Academic Excellence Garrett Whipple

Chemistry

Chemistry Academic Award Michael Free and Lea Hair
CRC Award in General Chemistry Tamara Johnson
Outstanding Achievement in Inorganic Chemistry Faith Clingen
Outstanding Achievement in Organic Chemistry Tierra Range

Education

Hallquist Elementary Education Award Lisa Bigham
Vroonland Secondary Education Award Meighan Brown

English

Andrey M. Smith Poetry Award Ellen Orr
M. T. Brewerton Award for English Chris Forester and Deon Wadsworth Cantrell
Zeak Monroe Buckner Creative Writing Award Yesenia Vargas

Financial Aid

Mary Sue Rix Award Sarah Hoffnung

Frost School of Business

Cecil E. Ramey, Jr. Frost School of Business Award Gregory Ewing
Sigma Beta Delta Lauren Beurlot, Angelle Devillier, Gregory Ewing, and Bethany Nuttall
Top Business Major Award Bethany Nuttall
Top Economics Major Award Stephen G. Curry
Woodrow W. Pate Economics Award Gemma Zuniga and Ryan O’Donnell

FYE

First Year Experience Outstanding Paper Award Benjamin Green

History and Political Science

Chris T. and Sue C. Barnette Memorial Award Laura Deen
Colonial Dames of America, Chapter 6 — Outstanding American History Student Award Jamie Wright
Katherine Slaikeu Nolan Historical Research Award Matt Cravens
Phi Alpha Theta, National History Honor Society 2013-2014 Brooke Bahlinger and Robin Chailland
Weems, Schimpf, Gilsoul, Haines & Carmouche Pre-Law Award Brooke Bahlinger
Award for Outstanding Achievement in the Study of Terrorism Lea Hair

Mathematics

John A. Hardin Award Ronni Hammad
Minnie Hall Brown and Willey Bush Brown, Jr., Award Cody Chalmers
Virginia Carlton Mathematics Award Spencer Nelson

Music

Ronald E. Dean Academic Achievement Award Mary Ellen Kidd
Shirley Hawn Endowed Music Scholarship Kieley Simonsen

Natural Science

Poppy K. Moon Endowed Award Addie Barron

Neuroscience

Nu Rho Psi, National Neuroscience Honors Society Taylor Atkinson, Eli Capello, Fortunato Padua, Lexi Ross, and Payton Weidner

Philosophy

L. Hughes Cox Endowed Scholarship Gregory Ewing

Physics

Jeffrey Trahan Physics Award Chantel Lee

Psychology

Outstanding Graduate in Psychology Freddricka Richardson
Vroonland Psychology Award Taylor Atkinson

Religious Studies

Dean R. E. Smith Religious Studies Award Tianna Murphy and Kayla Marion
Theta Alpha Kappa Leadership Award Tianna Murphy

Sociology

Departmental Honors in Sociology Angie Impson
Dr. W. Ferrell Pledger Honor Award in Sociology Angie Impson

Theatre

Rob Laha Memorial Award for Excellence in Theater Abigail Dillard

CAMPUS AWARDS

Athletics

Athletic Achievement Award Jonathan Blount and Robyn Price

CAB

CAB General Board Member of the Year Parker Bear and Meghan Sharp

Chaplain's Office

Thomas A. Pitt Memorial Award Sadie Wallace

Christian Leadership Center

Christian Leadership Center Seniors Award Kaitlyn Frantz
D. L. Dykes Founder Award for Excellence in Field Education Abigail Dillard and Mara Cumberland
James Sears Award for Outstanding Contribution to Christian Leadership Center Community Amanda Price and Mariah Pitre

Office of Global Engagement

Grace Baraikis International Outreach Award Tendresse Kapalang-A-Sul
Morgan and Pledger Diversity Advocate Award Keaton Roberson, Ericka Vazquez, and Colin Brineman
Dian Tooke Student Service Award Candace Metoyer and Garrett Whipple

Maroon Jackets

Faculty-Staff Honorary Maroon Jacket Kelly Weeks
Joy Jeffers Award Bethany Nuttall
Ray Williams Honorary Maroon Jacket Award Zoe McSwain
Maroon Jackets 2014-2015 Brooke Bahlinger, Eli Capello, Katie Cornwell, Laura Croteau, Laura Deen, Cavett Feazel, Walker Gamble, Jeremy Hall, Brett Kessel, Mike Labat, Chantel Lee, Nicole Martinez, Ninjia Miles, Ryan O’Donnell, Chelsea Petska, Paige Pritchett, Tierra Range, Miles Robinson, Alexandra Ross, Celia Sobelman, Jamillia Stevenson, Kayla Thonrhill, Yesenia Vargas, and Gemma Zuniga

Presidential

Ellis H. Brown Leadership Award Gregory Ewing and Lea Hair
Verba J. Schwab Memorial Endowed Leadership Award Kaitlyn Frantz

Residence Life

Allan Todd Memorial Award Chantel Lee

SGA

Centenary Lady Maggie Aultman
Centenary Gent Gregory Ewing
Pacesetters Joanna Warren, Ninjia Miles, Cadie Hancock, Chantel Lee, Lea Hair, Zachary Stielper, Laura Croteau, Jamie Wright, Kayla King, Mariah Pitre, Zoe McSwain, Ericka Vazquez , Ryan O'Donnell, Alissa Brown, Lauren Benoit, Amanda Price, Walker Gamble, Cameron Hughes, Dr. Spencer Dew, and Dr. Greg Butcher
SGA Bullet Award Raquel Candal

Student Life

Outstanding Contributions to Student Life Maggie Aultman, Sarah Bradshaw, Hollis Clark, Aaron Martin, Zoe McSwain, Candace Metoyer, Beth Nuttall, Mariah Pitre, Austin Butler, Cameron Hughes, Amanda Price, and Wells-Audrey Russell


Share |