THE LATEST: Stay updated on Centenary's COVID-19 response. Learn More.

Annually, the Association is proud to honor members of our alumni community at the Alumni Awards Banquet during Homecoming.

The awards include:

  • Alumni Hall of Fame
  • Young Alumni Leadership Award (alumni 40 years of age or younger)
  • Alumni Loyalty Award 
  • Honorary Alumnus (loyal friends of the College)
  • Athletic Hall of Fame
  • Honorary Athletic Letter
  • Bentley Sloane Award - CLC/Church Careers alumni award

Past Alumni Award Recipients

Alumni Hall of Fame

  • 1966 – Mr. Paul M. Brown *
  • 1967 – Mr. G. W. James *
  • 1968 – Mr. Edwin F. Whited *
  • 1969 – Mr. James Serra *
  • 1970 – Mr. Algur Meadows*
  • 1971 – Dr. Virginia Carlton *
  • 1972 – Judge Chris Barnette*
  • 1973 – Mrs. Virginia Shehee*
  • 1974 – Mr. R. Z. Beidenharn*
  • 1975 – Dr. D. L. Dykes*
  • 1976 – Mr. John B. Atkins, Jr.*
  • 1977 – Dr. B.C. Taylor*
  • 1978 – Dr. Charles T. Beaird*
  • 1979 – Mr. Charles Ellis Brown
  • 1980 – Mr. A. Harvey Broyles*
  • 1981 – Mr. H. Blume Johnson*
  • 1982 – Mr. Austin G. Robertson, Sr.*
  • 1983 – Mr. Harry Balcom*
  • 1984 – Dr. R. Leonard Cooke* & Mr. Cecil E. Ramey*
  • 1985 – Mr. Sam B. Grayson*
  • 1986 – Dr. R. Bentley Sloane*
  • 1987 – Mr. Richard L. Ray*
  • 1988 – Dr. Webb Pomeroy*
  • 1989 – Mr. Sam Peters*
  • 1990 – Mr. Marlin Drake*
  • 1991 – Mr. James N. Patterson*
  • 1992 – Judge John Dixon*
  • 1993 – Dr. John A. Hendrick, Jr.*
  • 1994 – Mr. James F. Dean*
  • 1995 – Dr. W. Juan Watkins
  • 1996 – Mr. William E. Bradford
  • 1997 – Dr. Walter Colquitt*
  • 1998 – Dr. Bettina Hilman
  • 1999 – Mr. Robert L. Goodwin* & Dr. Beverly Turner Lynds
  • 2000 – Mr. Edwin C. Harbuck*
  • 2001 – Mr. William G. Anderson
  • 2002 – Mr. Taylor F. Moore
  • 2003 – Dr. Paul Michael Mann
  • 2004 – Dr. Leonard Riggs
  • 2005 – Dr. Charles Knight*
  • 2006 – Mr. Hal E. Sutton
  • 2007 – Dr. Will K. Andress
  • 2008 – Mr. Austin G. Robertson, Jr.
  • 2009 – Judge Eugene Bryson, Jr.
  • 2010 – Lt. General John Spencer Hardy*
  • 2011 – Rev. William E. “Wishy” Nolan
  • 2012 - Mrs. Nancy Boone Word
  • 2013 - Mr. C. Walter Dobie*
  • 2014 - Mrs. Lennis Smith Elston
  • 2015 - Mrs. Carol Borne Spencer
  • 2016 - Dr. Fuller W. Bazer
  • 2017 - Mr. Robert "Bob" Young 
  • 2018 - Ms. Marty Vaughan
  • 2019 - Judge Jeffrey Victory 

    (displayed in the Hardy Hall of Fame Room of Bynum Commons)

 

Athletic Hall of Fame

  • 1987 – Jake L. Hanna* & Connie Mack Rea
  • 1988 – Paul “Hoss: Geisler* & Robert Parish
  • 1989 – Conway Baker* & Cecil Upshaw*
  • 1990 – Robert “Cal” Hubbard* & Tom Kerwin
  • 1991 – Files “Dutch” Binion* & Hal Sutton
  • 1992 – Kathy Johnson & Raymond “Buddy” Parker*
  • 1993 – Harold “Shorty” Oslin* & Manning Smith*
  • 1994 – Orvis U. Sigler*
  • 1995 – Walter “Cowboy” Hohmann*
  • 1996 – Lauren Cotter Wilson, F. H “Buss” Delaney*, & Willie Jackson
  • 1997 – Mike McCarthy, Kathy Nester Bolton, James “Cotton” Barnes ‘41*, Cherokee Rhone, Lenny Fant*, & Eddie “Touchdown” Townsen*
  • 1998 – Mitch Ashmore, Jill Brown Hirsch, Larry Little, Albet “Bobo” Thomas, & Bob Wright
  • 1999 – Ken Babcock, Winfred Bynum*, Bo McMillin*, John Montelepre, Tommy Poole, Melvin Russell, Peyton Shehee*, & Riley Wallace
  • 2000 – Margo Todd Evans, James Farrar*, & Jimmy Harrison*
  • 2001 – Carrie Flemmer, Mike Collier, & Barry McLeod
  • 2002 – Valerie Harrison Woolbert, Larry Robinson, & Keith Wilhite
  • 2003 – Nate Bland, Beth Johnson Graziadio, Curtis Partain, & Andy Shehee
  • 2004 – Bill Causey, Sr.*, Barrie Haynie, Beth Bain Lamkin, Richard Plant, Andy Watson, & the 1984 Gymnastics Team
  • 2005 – Patrick Greer, Bob Griffin, Leon Johnson, Kristy Risner-Conrad, & Zebber Satcher-Jackson
  • 2009 – J. Howard Hooper*
  • 2011 – Kimberly Bolin, Glenn Evans, & Hebert “Flight Time” Lang
  • 2012 - Shelley Marusak Greenlee
  • 2013 - Robert Y. Decker* & W. Cecil Rhodes
  • 2014 - Ron Viskozki & The 2004 Gymnastics Team
  • 2015 - Kristina Menne Forward
  • 2016 - Dennis Boddie* (posthumously), Lacy Crouch and Robin Rackley
  • 2017 - Denis and Davor Poljak
  • 2018 - Martha Chaney Siskron
  • 2019 - Jasmina Tonejc Clermont

    (displayed in the Gold Dome)

 

Alumni Loyalty Award

  • 1994 – Mrs. Marilee Harter*
  • 1996 – Mr. Leonard Riggs, Sr.*
  • 1997 – Mr. Peyton Shehee*
  • 1998 – Mrs. Katherine Cheesman*
  • 2000 – Mr. Camp* and Mrs. Carolyn* Flournoy
  • 2001 – Dr. William "Bill"* and Mrs. Jean Entrikin Harwell
  • 2002 – Mr. James and Mrs. Jean Goins
  • 2003 – Mrs. Mitzi Lowe Perry
  • 2004 – Mrs. Del Harbuck
  • 2005 – Mrs. Bonnie Watkins
  • 2006 – Honorable Gene and Mrs. Charlotte Bryson
  • 2007 – Dr. Wayne Hanson
  • 2008 – Mr. Tom* and Mrs. Jane* Ellis
  • 2009 – Mr. Hoyt D. Bain
  • 2010 – Mrs. Jane Hutchinson James*
  • 2011 – Mr. Harbin D. Boddie*
  • 2012 - Miss Charlotte E. Webb*
  • 2013 - Mrs. Cindy Gleason Johnson
  • 2014 - Mr. Bruce Allen & Dr. Jeff Hendricks
  • 2015 - Mr. Paul Madden 
  • 2016 - Rev. Kenneth M. Fisher
  • 2017 - Mr. Charles Grubb
  • 2018 - Mrs. Patty Owen Lindsey
  • 2019 - Mr. Drew Meeder '92 & Mrs. Kim Meeder '95 

(displayed in the lobby of Hamilton Hall)

Honorary Alumni

  • 1968 – Mr. Bonneau Peters* * Mr. Charlton Lyons, Sr.*
  • 1969 – Dr. David Kimball*, Mr. A.C. “Cheesy” Voran*, Mr. D. P. Hamilton*
  • 1970 – Mrs. G. M. Anderson*, Mrs. Joe J. Mickle*, Mr. George D. Nelson, Sr.*
  • 1971 – Dr. Mary Warters*
  • 1972 – Mrs. L. B. Kilpatrick*
  • 1974 – Mr. Maurie Wayne*
  • 1975 – Mrs. Paul M. Brown*
  • 1976 – Mr. Leo Vanderkuy*
  • 1977 – Mrs. Bryant Davidson*
  • 1978 – Mr. Albert Sklar*, Mrs. Betty McKnight Speairs*, Dr. Ted Kauss*
  • 1979 – Mrs. Ed Hurley*
  • 1980 – Mr. Nicholas H. Wheless, Jr.*
  • 1981 – Mr. Howard Sutton & Mr. Ray Morris*
  • 1982 – Mr. Don Duggan*
  • 1983 – Mrs. Anita Mary Steinau* & Mr. Fariebee P. Self*
  • 1984 – Mr. G. W. James, Jr.*
  • 1985 – Mrs. Virginia Laskey* & Mr. Hoyt Yokem*
  • 1986 – Mrs. Bea White*, Mrs. Cornelia Brown*, & Mrs. Doris Box
  • 1987 – Lt. General Kenneth Peel, Jr.*
  • 1988 – Mrs. Minnie Sue Entrikin*, Dr. Donald A. Webb, & Mrs. Renee’ Mowbray Webb
  • 1989 – Mr. Norman Kinsey*
  • 1990 – Dr. Earle Labor
  • 1991 – Dr. Dorothy Bird Gwin
  • 1992 – Mrs. Sandra B. Wiener, Mr. J. Hugh Watson*, & Mr. Herman Williamson, Jr.*
  • 1993 – Mrs. Edward J. Crawford*
  • 1994 – Mr. O. Delton Harrison, Jr. & Mr. Bob Buseick*
  • 1995 – Mrs. Levail Stewart* & Ms. Bess Hudgings*
  • 1996 – Dr. Lee Morgan
  • 1998 – Honorable Carl Stewart & Mr. Fletcher Thorne-Thomsen*
  • 1999 – Honorable Joe D. Waggonner, Jr.*
  • 2000 – Mr. Roy Hurley*
  • 2001 – Mrs. Martha Ann Moore*
  • 2002 – Mr. Edward Crawford, III & Mrs. Miriam Sklar*
  • 2003 – Mrs. Pat Hendrick*
  • 2004 – Mr. William* & Mrs. Ruth Atkins
  • 2005 – Mrs. Gretchen Crow*
  • 2006 – Dr. Rosemary Seidler & Dr. Brad McPherson
  • 2007 – Mrs. Peggy Burkenroad Selber*
  • 2008 – Dr. Kenneth L. Schwab
  • 2009 – Dr. Ann B. Dobie
  • 2010 – Dr. Victoria A. LeFevers & Ms. Carolyn Querbes Nelson*
  • 2013 - Mr. Charlton H. Lyons, Jr.
  • 2014 - Ms. Patsy O'Brien
  • 2015 - Dr. Grace Bareikis 
  • 2016 - Mr. John E. Atkins
  • 2017 - Mr. George D. Nelson, Jr. and Mrs. Clare Nelson
  • 2018 - Dr. Gale Odom
  • 2019 - Mr. Shelby L. Smith, Sr.

Young Alumni Leadership Award

  • 2007 – Ms. Angie L. White
  • 2008 – Ms. Lara Moffat
  • 2009 – Ms. Susanna Miller
  • 2010 – Mr. Denis Poljak
  • 2011 – Mrs. Beth Bonner DeVille
  • 2012 - Mrs. Lindsay Holman Atkins
  • 2013 - Mr. Rob Rubel
  • 2014 - Ms. Christan Weidner
  • 2015 - Mr. Jared Frank 
  • 2016 - Ms. Kristy Jackson
  • 2017 - Mrs. Courtney Patterson Stephens
  • 2018 - Mr. Patrick F. Cole
  • 2019 - Mr. Casey McBeath

Honorary Athletic Letter

  • 2012 - Terry Ennis
  • 2013 - Dennis Boddie*
  • 2014 - David Hoaas
  • 2015 - Tina Feldt
  • 2017 - Chief Eddie Walker
  • 2018 - The Centenary Muses
  • 2019 - Mary Sue Rix

Bentley Sloane (CLC) Award

  • 1981 - John Logan, Mona Logan
  • 1982 - Kathy Clark-Dickens
  • 1983 - Melissa Wilkens
  • 1984 - Douglas Meyer
  • 1985 - Clifton Phillip Ford
  • 1986 - Stanley R. Copeland
  • 1987 - Janice Ann Witt
  • 1988 - Dr. Terry W. Swan
  • 1989 - Rev. Kathryn Dauphin
  • 1990 - Vincent Isner
  • 1991 - David D. Otto, Ph.D.
  • 1992 - Russell King
  • 1993 - Dr. Tim Bruster
  • 1994 - Benny Vaughan
  • 1995 - Lee McKenzie
  • 1997 - Steve Kelly
  • 1998 - Betsy Eaves
  • 2000 - Rev. Ron Myers
  • 2001 - Rev. Bryan Dauphin
  • 2002 - Dr. Ramonalynn Bethley
  • 2003 - Rev. Jayne Trammell-Kelly
  • 2004 - Celia Whittler
  • 2005 - Pam Crews
  • 2006 - Drew Sutton
  • 2007 - Charles Gaby
  • 2008 - Laura Vaughan
  • 2009 - Anita Dinwiddie
  • 2010 - Jack O’Dell
  • 2011 - Robert Besser
  • 2012 - Sean Lybeck-Smoak
  • 2013 - Britney Winn Lee
  • 2014 - Mike Marshall
  • 2015 - Wybra & Judy Price
  • 2016 - Eric Huffman
  • 2017 - Rev. Katie McKay Simpson
  • 2018 - Rev. Dawson Taylor
  • 2019 - Rev. DeAndre Johnson
Notice of Nondiscriminatory Policy As To Students The institution does not discriminate in its educational and employment policies against any person on the basis of gender, race, color, religion, age, disability, sexual orientation, national or ethnic origin, or on any other basis proscribed by federal, state, or local law.